• Aktuality
  • 16. 9. 2024
  • Autor: Agentura personalistiky AČR

Stipendium pro civilní středoškoláky jde do dalšího roku. Co obnáší?

acr-stipendijni-program-pro-stredoskolaky-952x600.jpg

Při studiu na střední škole nebo učilišti berou měsíčně 4-5 tisíc korun a až odmaturují, mají už dopředu zajištěnou práci ve svém oboru v armádě. Využít tyto výhody stipendijního programu Ministerstva obrany se doposud rozhodlo už víc než tři desítky mladých lidí. Nabídka, která je výhodná jak pro studenty, tak pro armádu, platí i pro letošní školní rok. Smlouvu lze uzavřít kdykoliv, tedy nejen k prvnímu školnímu dni.

Přesné číslo studentů, kteří zatím uspěli se žádostí o zařazení do stipendijního programu, je třicet dva. „Většina jsou chlapci, dívka je jen jedna. Nejčastěji jde o studenty posledních ročníků, ale není to podmínka. Část stipendistů nastoupila do programu už ve třetím roce střední školy. A uspěli i studenti druhých či prvních ročníků,“ uvedla plk. gšt. Iva Bednářová, ředitelka odboru doplňování personálu Agentury personalistiky AČR.

Do programu se mohou zařadit středoškolští studenti a učni vybraných oborů. Podle prospěchu dostávají měsíčně stipendium 4-5 tisíc korun. Před tím se zaváží, že po maturitě odslouží u vybraného vojenského útvaru dvojnásobek doby, po níž pobírali stipendium. Vzhledem k tomu, že se mají stát vojáky z povolání, musí už před zařazením do stipendijního programu projít rekrutačním procesem.

Většina stipendistů bere svůj zájem o armádu velmi vážně. Někteří z nich dokonce ještě dříve, než dokončí studium, z vlastní vůle absolvují základní vojenský výcvik, jímž musí před nástupem k útvaru projít každý voják z povolání. Jedním takovým je Marek Halamka, který od září nastoupil do 4. ročníku Střední školy diplomacie a veřejné správy v Mostě. V létě se přihlásil na dobrovolné vojenské cvičení, které ve vojenském prostoru Doupov organizovala 4. brigáda rychlého nasazení. Prošel úspěšně kompletním výcvikem a už má za sebou i vojenskou přísahu. „Jako stipendista nastoupím po maturitě ke 13. dělostřeleckému pluku v Jincích. Láká mne různorodost té práce a taky služba vlasti, kterou beru jako poslání,“ vysvětlil svou motivaci. Výcvik podle něj stál za to: „Za mne je to úžasná možnost, jak si zkusit práci vojáka, naučit se nové věci a zlepšit se jak po fyzické stránce, tak i mentálně – člověka to nejen zocelí, ale dá mu to i nějaký řád do budoucna.“

Seznam oborů, jejichž studenti se mohou o stipendium ucházet, by se mohl do budoucna rozšířit. V současné době jde vesměs o technické, dopravní, IT či právní odbornosti.

Veškeré podrobnosti o stipendijním programu najdete zde.
Jak vypadá dobrovolné vojenské cvičení a jak se na ně přihlásit se dozvíte tady.

Sdílejte